ОСНОВНАТА ПРИЧИНА, ПОРАДИ КОЯТО НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ОСТАВЯ СМАРТФОН В СПАЛНЯТА НА ТИЙНЕЙДЖЪРА

4564 0

Източник: www.matrony.ru
Превод: Александър Ризов

В стаята на тийнейджъра да няма никакви смартфони! Трябва ли родителите да забраняват на своите деца – тийнейджъри да оставят смартфона през нощта в стаята? Ако се съди по резултатите от новото изследване – да, да и отново да!

Защо ? Защото се оказва, че тийнейджърите са склонни да се събуждат през нощта, за да проверят какво ново става при приятелите в социалните мрежи, да напишат там пост, да “хвърлят” снимки. Този навик води до това, че сънят при децата се “прекъсва”. Първо , се нарушава режима, и второ, след такива нощни събуждания, тийнейджърите са силно уморени в училище.

Между другото, защо на тийнейджърите им е толкова важно постоянно да проверяват какво ново има в социалните мрежи? Психолозите знаят защо: това е FOMO.

FOMO е нова дума в английския език, абревиатура, образувана от английската фраза fear of missing out – постоянен страх, сякаш изпускаш нещо много интересно и важно, което се случва в момента. Това усещане се усложнява всяка секунда с обновяването в социалните мрежи, снимки и мнения от живота на приятели и познати.

Страхът може да се основава на истински случай (например, ако няма възможност да отиде на партито, на което ходят “социалните” приятели), а може и да се изрази под формата на хроничен емоционален стрес, без причина, просто защото не е възможно да се посетят всички места едновременно.

Такова хронично напрежение, само по себе си,се отразява крайно негативно на здравето на възрастните, а да не говорим за тийнейджърите. И ако се прибави още липсата на съня – положението съвсем се влошава.

“Важно е да не се допуска тийнейджърите да използват смартфони през нощта” – каза авторът на изследването, д-р Кембърли Хортон, научен сътрудник в Университета в Кардиф.

В проучването, изследователите интервюираха повече от 800 юноши на възраст от 12 до 15 години. Децата бяха помолени да назоват техните устойчиви навици. Имаше и един въпрос – “Имате ли навика да се събуждате посред нощ, за да погледнете социалните мрежи?”. Тийнейджърите също бяха помолени да оценят нивото си на енергията и състоянието на здравето.

Над 20% от тийнейджърите отговарят, че “почти винаги” се събуждат през нощта да проверят какво има ново в интернет. Да се събудиш през нощта, за да се ” гмурнеш” в Instagram или, например, Snapchat (там също споделят снимки и видео) за тийнейджърите е абсолютно обичайно, нормално явление, показа изследването.

22% от 12-13-годишните и 23% от 14-15-годишните са отговорили, че се събуждат заради това “почти всяка нощ.”

Повече от една трета казват, че минимум веднъж седмично се събуждат през нощта, за да проверят социалните мрежи.

Учените предупреждават, че този навик се отразява негативно на здравето на подрастващите. Над 50% от най-известните “Интернет – nighters” признават, че обикновено те отиват сутрин уморени в училище.

“Има пряка връзка между онази сутрешна умора, която усещат тийнейджърите и тяхната оценка за здравословното им състояние”, – казва Крис Тейлър, научен сътрудник в Университета в Кардиф.

При някои тийнейджъри тази комбинация може да се отрази не само на физическото, но и на психическото здраве.

Ако един тийнейджър твърде много време “седи” в социалните мрежи, това оказва отрицателно въздействие върху психическото му здраве. Ако тийнейджърът не си доспива, това също е изключително вредно. Комбинацията от тези фактори просто носи голяма вреда за психическото здраве на подрастващите.

По-късното започване на заниманията в училище – не е изход, твърдят авторите на изследването. Факт е, че увеличаване на часовете на сутрешния сън не компенсира щетите, причинени от прекъсването на съня през нощта. Добре планираното утро може да помогне за преодоляване на негативните ефекти от липсата на сън, затова прекъсването на обичайната рутина, изместването на времето за начало на учебните занимания е лоша идея.

Учените казват, че много по-ефективно решение на проблема ще бъде решителната родителска забрана за използване на смартфон през нощта. Просто не трябва да се позволява на детето да бъде с телефон в спалнята през нощта, за да не се изкуши да погледне през нощта в някакъв си там Twitter.

“Може да се ляга да се спи по едно и също време. Да се ляга достатъчно рано. Да се спи нормално количество време . Може, но ползата от всичко това ще бъде намалена до нула, ако сънят на тийнейджъра бива прекъсван.”- казват авторите на изследването.

Така че никакви телефони в спалнята на тийнейджъра. “Онлайн Приятели” те могат спокойно да изчакат до сутринта.