Автор: свещ. Ивайло Борисов служи в църквата „Успение Богородично”
кв. „Обеля”, гр. София
Днес, 22 ноември, светата Църква чества паметта на света мъченица Цецилия Римска, пострадала по време на управлението на римския император Александър Север.
Както е видно и от името ѝ, тя произхождала от богат римски род. Живяла през 3. век сл. Хр., светицата приела християнската вяра още от млада възраст. Отличавала се с това, че обичала да помага на нуждаещите се.
Когато родителите ѝ решили да я омъжат за благородния езичник Валериан, Цецилия не искала да им противоречи, но се молела със сълзи на очи Бог да обърне към истинската вяра Валериан, а нея да запази в девство. Бог чул молитвите ѝ и просветил сърцето на Валериан, който дори успял да приведе към вярата в Иисус и брат си Тивуртий. Двамата братя раздавали имуществото си на бедни християни, сираци и вдовици, откупвали от тъмниците затворници и с чест погребвали телата на много свети мъченици.
Щом префектът на Рим разбрал, че двамата знатни братя са станали християни, заповядал да ги задържат и предадат на съд. Той искал от тях да се отрекат от Христос и да принесат жертва на езическите богове. Като видял твърдостта на братята, префектът ги осъдил на смърт.
Света Цецилия също била осъдена на смърт. В продължение на три дни се опитали да я умъртвят в гореща баня, но Бог я запазил. След това решили да я обезглавят, но палачът успял само да рани светата мъченица, която живяла още три дни, прославяла Бога и умряла с молитва на уста на 22 ноември 230 г.
Погребали светицата в римските катакомби на св. Калист, а през 9. век мощите ѝ били преместени в римската църква „Санта Чечилия ин Трастевере“. Трябва да отбележим, че от десет години насам частица от мощите на светицата се съхранява и в параклиса на Богословския факултет към СУ.
Общата памет на споменатите свети мъченици се чества на 22 ноември. Света Цецилия се почита както от римокатолиците, така и от православните (макар да не е отбелязана в нашия църковен календар). Всъщност животът и смъртта на светицата са истински пример за правилно славене на Бога (каквото е значението на думата православие).
От 16. век на Запад считат св. Цецилия за покровителка на музиката и музикантите (както на Изток считаме за такъв св. Йоан Кукузел).
Знаете ли защо?
Преданието разказва, че когато се омъжвала, а също така и когато била осъдена на смърт заради вярата си в Христос, светицата се молела и пеела духовни песни на Бога. Именно затова в редица произведения на изобразителното изкуство светицата е представена с разнообразни музикални инструменти, а на нейно име е кръстена една от най-старите музикални институции в света — академията „Санта Чечилия”.
В деня, когато честваме света Цецилия, можем да се помолим нашите взаимоотношения да бъдат така хармонични, както е хармонична всяка вдъхновена и възвисяваща ума и сърцето музика. Светицата ни е завещала и нещо друго — в нашите трудни и радостни мигове можем да прибегнем към музиката, която е Божия утеха и ласка за нас.