2 Неделя на Великия пост – Свети Григорий Палама

742 0

Превод, адаптация и илюстрации: Л. Грибнева, Мария и Денко Иванови
Great Lent, Holy Week and Pascha by Ioana Dimitriu

Бог е светлина и абсолютна святост. Истинското общение на хората с Него осветлява душите им, дава им даровете на Светия Дух и носи неописуема радост. Един от достигналите такова общение човек е честваният през тази неделя свети Григорий Палама – голям поборник за православната вяра. Той живял през 14 век и бил архиепископ на град Солун в Гърция.

Бог присъства в светите хора и осветлява душите им с Божествената Си светлина.

Свети Григорий Палама бил кротък и благороден, правел добро на враговете си и търпеливо понасял бедите. Бог го удостоил с даровете на чудотворство, пророчество и покаен плач. Свети Григорий учел, че понякога Бог избира да покаже светлината Си (Божествените енергии) на верните Си служители. Това са хора, които постоянно и усилено се молят, спазват Божиите заповеди и правят добро на другите хора. Свети Григорий учел, че чрез “умната молитва”[1], душата на човека се озарява, любовта му към Бога се усилва и човек може да види Бога, да го възприеме чрез Неговите енергии, да се обожи по благодат (като благ дар от Бога).

Евангелското четиво[2]

Евангелският откъс за тази неделя е за изцеряването на разслабения[3]. Когато голямо множество народ се било събрало да слуша Иисус в една къща в Капернаум, четирима мъже донесли парализирания си приятел върху дървеното му легло. Иисус му казал: „чедо, прощават ти се греховете.“ След това му казал още: „стани, вземи си одъра и върви у дома си.“ Той веднага станал, взел си леглото и излязъл от къщата. Всички се изумили и започнали да славят Бога за това чудо.

Този евангелски откъс ни преподава изцелителната сила на Господ Иисус Христос. Божият Син простил греховете на парализирания мъж, а също излекувал и тялото му. Чрез това чудо, Господ възстановил душевното и телесно здраве на страдащия.

Господ ни учи, че е важно да се молим за другите и ни призовава да бъдем застъпници за тях. Молитвата за други хора се казва застъпническа молитва. Ние молим Божията Майка и светците да се застъпват за нас пред Господ, ние също можем да се молим за други хора. Парализираният мъж не бил способен да се движи или да говори. Той не помолил Господ да го изцери. Господ го излекувал, защото видял вярата на четиримата мъже, които донесли приятеля си. Чрез това чудо Той ни е показал каква голяма сила има застъпническата молитва. Желанието на Господ е всеки от нас, като вярващ християнин, активно да се моли за ближните.

Кой най-верният ни застъпник пред Бога?

Нашият най-верен застъпник, небесен приятел и покровител е Ангелът-пазител. Той се дава от Господ на всеки кръстен християнин, за да пази духовния и телесния му живот. Аънгелът-хранител моли Бога за нас, внушава ни добри мисли и ни отклонява от злото, за да ни предпази от грях. Светият Ангел-хранител ни води по пътя на спасението и никога не се отдръпва от нас, освен ако ние сами не го изгоним с лошите си мисли, държание и емоции.

Молитва към ангела-пазител:

От сърце и с любов се обръщам към тебе, свети мой Ангеле, пазителю на душата и тялото ми! Запазвай ме винаги при всички опасности в живота ми. Напътвай ме към небесния живот, вразумявай ме, просвещавай ме и ме подкрепяй да върша доброто и да се запазя чист и непорочен.
Амин!

Други кратки молитви към ангела-хранител:

  • О, свети Ангеле Христов, прости ми, пази ме и ме води по пътя на спасението!
  • Ангеле Божий, пазителю мой, аз, който по Божия милост съм поверен на тебе, моля те, пази ме през тази нощ. Амин!

[1] „Умната молитва“ – непрестанна молитва наум: „Господи Иисусе Христе, помилуй ме!“

[2] Слушаме Евангелието от свети евангелист Марк, глава 2, стихове 1 до 12

[3] Разслабен означава парализиран човек, който не може да помръдне тялото си.

СВАЛИ ВСИЧКИ ЗАДАЧИ